E shtunë, 24 Tetor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Simptomat e Reja Të COVID-19: OBSH Ju Tregon Çfarë Duhet të Bëni Kujdes

Sipas ekspertëve të ISHP të cilëve i’u referohet AgroWeb.org, simptomat e virusit COVID-19 që ka marrë qindra e mijëra jetë në mbarë botën, shfaqen me  problemet me aparatin e frymëmarrjes.

Ky virus shkakton ethe, kollë, gulçim dhe vështirësi te vazhdueshme në frymëmarrje.

Në raste më të rënda, infeksioni mund të shkaktojë pneumoni, sindromë të rëndë respiratore akute, insuficiencë të veshkave, madje edhe vdekje” thuhet në lajmërimin e ISHP.

Megjithatë, ekspertët në bazë të monitorimit të kryer tek personat e prekur dhe ata të shëruar prej COVID-19 kanë vënë re edhe disa simptoma disi të pazakonta të COVID-19.

Diare Dhe Të Përziera

Problemet me tretjen po lidhen gjithnjë e më shumë me infeksionin e COVID-19 dhe simptomat e tij, pavarësisht se ato mund të kenë shkaqe nga më të ndryshmet.

Në raste shumë të pakëta të pacientëve të prekur nga COVID-19, siç raporton Organizata Botërore e Shëndetësisë, janë vënë re simptoma si diarea dhe të përzierat.

Plogështi Dhe Konfuzion

Në disa raste të pakëta, pacientët e prekur nga COVID-19 kanë raportuar simptoma si: parehati, gjëndje plogështie, këputje dhe konfuzion.

Këto njihen si simptoma atipike të COVID-19, të rralla por të pranishme.

Ethe Dhe Dhimbje Muskulare

Ethet dhe dhimbjet muskulare janë simptoma që shfaqen krah disa sëmundjeve dhe infeksioneve, pra jo vetëm në rastin e COVID-19.

Megjithatë, ekspertët kanë vënë re jo pak raste kur pacientë të infektuar me COVID-19 kanë raportuar praninën e etheve dhe dhimbjeve muskulare.

Në studimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë shkruhet se në 11% të rasteve të COVID-19, pacientët kanë thënë se kanë pasur ethe dhe 14 % të tjerë kanë raportuar dhimbje muskulare.

Ekspertët besojnë se këto të dyja mund të jenë shenjat fillestare para shpërthimit të simptomave të infeksionit.

Ndaj nëse vëni re probleme të tilla, sigurohuni që të merrni masa dhe të izoloheni nga të tjerët.

Dhimbje Koke Dhe Marramendje

Një studim i publikuar në revistën The Lancet shpjegoi se 8% e pacientëve me COVID-19 kanë përjetuar dhimbje koke.

Marramendja është një tjetër simptomë e vënë re në raste të izoluara.

Megjithatë, në këto raste, marramendja ka qenë shumë e fortë gjë që sinjalizon rreziqe më të mëdha shëndetësore.

Rrjedhja e Hundëve

Një numër shumë i vogël njerëzish të prekur me COVID-19 kanë raportuar se para shfaqjes së simptomave kanë patur rrjedhje dhe bllokim të hundëve.

Megjithatë, ekspertët thonë se tështima dhe rrjedhja e hundëve, janë më shumë tregues i alergjive dhe të ftohurës se infeksionit me COVID-19.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...