Koncert Humanitare ne Korce nga ''Dhuro Miresi''
KORÇA. Qyteti me më shumë epitet në Shqipëri. Është quajtur qyteti i dashurisë, i serenatave, i kulturës, i bulevardeve të famshme, i rrugicave të kalldrëmta, i mësonjtores së parë shqipe, i karnavaleve, i artit, i birrës dhe kërnackave të...
Në fund të viteve 1400, khoxha Iliaz bej Mirahori, u vendos në qytetin e Korçës dhe pikërisht në katundin Peskopje (sot lagjia përballë bashkisë). Aty filloi dhe mbaroi ndërtimin e një kompleksi të gjerë dhe modern për kohën. Kompleksi...
Çdo njeri që ka vizituar së paku njëherë qytetin e Korçës, nuk ka sesi të mos ndalet te Pazari i Vjetër. Në Pazarin e Vjetër ndërtesat janë karakteristike dhe përfaqësojnë më së miri traditën dhe historinë e qytetit. Duke filuar...
Ishin 40 delegatë nga e gjithë Shqipëria ata të cilët në motin e vitit 1912, më 28 nëntor, në orën 14:00, firmosën deklaratën e Pavarsisë së Shqipërisë. I pari që hodhi firmën ishte vetë Ismail Qemali e më pas...
Gjashtëdhjetë e tre vjet pas përfundimit të Luftës Civile greke materiale të rralla nga arkivat shqiptare hedhin dritë mbi zhvillimet e kësaj periudhe. Në verën e vitit 1949, teksa fati i Luftës Civile greke ishte përcaktuar në masë të madhe,...
Askush nuk është interesuar për gjurmët e para të urbanizimit të Korçës. Çezmat publike janë zhdukur, dhe prej tyre ka mbetur vetëm një. Tradita e çezmave publike të Korçës po shkon drejt zhdukjes. Edhe pse ato shënojnë fillimet e urbanizimit...
Ka qytete që edhe emri u tingëllon në menyrë të magjishme. E tillë është Korça. Shpejtësia e urbanizimit dhe rivitalizimit është mbresëlënëse në këtë qytet. Rrugët me kalldrëme, shtëpitë karakteristike plot dritë, me histori të patreguara, kangjellat tipike ku kacavirren...
Janë të shumtë ata patriot që shkrinë pasurinë dhe mundin e tyre për të mirën e çështjes kombëtare, ndërsa sot janë mbuluar nga pluhuri i viteve dhe janë harruar. I tillë ishte dhe Anastas Avramidhi – Lakçe. Ai lindi në...
Vezirët shqiptarë kanë qenë ndër më të dalluarit në kohën e Perandorisë Osmane dhe një ndër ta, i cili ka lënë një emër shumë të mirë në histori ka qenë edhe Mehmet Ali Pasha. Mehmet Ali Pasha ishte pasha osman...
10,441FansaPëlqeje
388NdjekësNa Ndiqni
5,962AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të Rejat