E mërkurë, 27 Janar, 2021

Hyjnë në atdhe emigrantët e bllokuar në Kapshticë, karantinohen në hotel

Emigrantët shqiptarë të cilët kanë qenë të bllokuar në tokën neutrale në Kapshticë kanë mbërritur në hotelin në qytetin e Korçës mbrëmjen...

POSTIMET E FUNDIT

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë të mirëpritur as në atdheun e tyre.

Në doganën e Kapshticës janë bllokuar 54 shtetas shqiptarë, mes tyre gra e fëmijë. Ata nuk lejohen të hyjnë në Shqipëri pasi kanë kryer procedurat dhe kanë marrë vulat e daljes nga dogana greke.

Të mbetur rrugëve, as këtej as andej në tokë neutrale, këto grupe emigrantësh vuajnë edhe më shumë nga pritja pa përgjigje në kushtet e të ftohtit.

Një emigrant shqiptar nga Athina që kontaktoi me Korça Report tha se vëlkai I tij ka mbetur I bllokuar prej orësh në doganën e Kakavijës. Në të ftohtin prej dimri udhëtarët e bllokuar nuk gjejnë asnjë rrugëzgjidhje.

‘Qeveria dhe kryeministri Rama të bëjnë diçka me këta njerëz të mbetur rrugëve. Ose ti lejojnë të hyjnë në Shqipëri ose të marrin masa ti kthejnë përsëri në Greqi’ apelojnë të afërmit e emigrantëve që janë kapur nga ky ngërç në kufi.

Nga ana e saj Drejtoria e kufirit dhe migracionit në Korçë I qëndron refuzimit të lejes për këto grupe udhëtarësh në kohë koronavirusi. Burime të saj kanë bërë me dije se deri në një urdhër të dytë nuk do të lejojnë hyrjen e shtetasve shqiptarë nga Greqia duke ju përmbajtur rregjimit të mbylljes së kufirit.

Në adresë të kryeministrit Rama mbrëmë gjatë komunikimit të tij me qytetarët pati ankesa edhe nga shtetas shqiptarë të gjobitur në Greqi nga skadimi I afatit 90 ditor.

‘Zoti kryeministër, sot nga pala greke janë gjobitur reth 12 persona për tejkalim të afatit 90 ditor. A jeni në ndjeni për këtë gjë? Gjobat janë 1200 € Mos publikoni lajme të rreme që nuk do gjobiten nga qeveria greke po bëni diçka humane’ shkruante një shtetas shqiptar nga Greqia.

Latest Posts

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...

MOS HUMBISNI

Aksident ne aksin Korce-Pogradec ne afersi te fshatit Sovjan

Aksident ne aksin Korce-Pogradec ne afersi te fshatit Sovjan.Mesohet se nje mjet ka dale nga rruga duke perfunduar ne kanal e per...

Tërmeti goditi Shqipërinë, Italia dhe Greqia nisin skuadrat speciale

Italia dhe Greqia kanë nisur me avion skuadra speciale për të ndihmuar Shqipërinë në përballimin e pasojave të tërmetit.

Dhjetëra degë të mbyllura, Universitetet nisin vitin e ri akademik të përgjysmuar

Në nisje të këtij viti të ri akademik 2019-2020, raportohet për një rënie të ndjeshme të numrit të studentëve të regjistruar.

Makina kthehet përmbys në Korçë

Një përplasje e fuqishme dhe e frikshme ka ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Korçës. Dy makina janë...

Aksident në aksin Korçë-Maliq, humb jetën 21-vjeçarja

Një 21-vjeçare ka humbur jetën pasi është përplasur nga një makinë në Vloçisht të Korçës, në aksin Korçë – Maliq. Sipas Policisë,...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...