E shtunë, 24 Tetor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Në Korçë, edhe pula ha…mollë! Mbeten pa shitur frutat e stinës

Behari i sivjetëm ka qënë i mbarë dhe pemëtaria, sidomos, në tërë qarkun e  Korçës, ka dhënë prodhime që nuk priteshin. Mollët i gjen më shumicë kudo në këtë zonë. Rrëzë Malit të Thatë, në fshatrat e Shëngjergjit, Zëmlakut, Pojanit, Ormanit e kudo ka aq prodhim sa oborret, dhomat nëpër shtëpi e hajatet e fermerëve kutërbojnë erën e mirë të mollës së stinës që nuk shitet. Ajo ka filluar të kalbet tashmë, ndërsa fermerët, duke mos ditur të bëjnë gjë, kërkojnë vetëm ndihmën e shtetit. Në këto anë molla e patatja shitet “xhaba”, siç thonë, thuajse falas dhe 10 lekë kilogrami. Por edhe me kaq nuk po shitet. Fatmir Ahmetliu, mekanizator, por dikur kryeplak në Shëngjergj të Korçës i ka të kursyera fjalët.

Dy vëllezërit Sulokoka, më shumë se sa fjalëve, i’u duhet besuar pamjeve në shtëpitë e tyre. Shikoni se çfarë ndodh në oborret e tyre. Por ata kanë vetëm një ankesë, atë ndaj shtetit, siç e theksojnë.

Mendësia për të pritur vetëm nga qeveria nuk është vetëm e fermerëve. Në zonën juglindore nuk ka ndonjë nismë private për të krijuar qendra të grumbullimit apo edhe punishte të vogla për të përpunuar prodhimet dhe gjetur treg. Në Orman, Faik Goce ka 700 kuintal mollë gjendje, shumica cilësi e parë, por ai ka vendosur t’i presë dhe i ka prerë rrenjët e mollëve, ose tua japë si ushqim pulave.

Humbja nga kjo gjendje është e madhe, ndërsa autoritetet lokale nuk kanë mundur të ofrojnë ndonjë zgjidhje në favor të fermerëve.

Pamje të tilla përsëriten thuajse çdo vit në Korcë apo gjetiu. Pavarësisht politikave të hartuara, ajo që haset në terren i bën ato të pavlefshme. Fermerët shajnë shtetin, duke qënë vetë pjesë e tij, akuzojnë qeverinë, duke gjykuar gabim se është ajo që duhet tua shesë prodhimet, zgjedhin në investojnë në prodhime e varietete që kanë fundin e mollave e patateve të Korçës, ndërsa iu mungon këshillimi dhe ndihma që milionat që harxhojnë të mos iu zhduken sa hap e mbyll sytë.

Tani në Korçë, edhe pula ha…mollë!

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...