E shtunë, 24 Tetor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Nxitini fëmijët të studiojnë, jo të rrinë gjithë ditën me celular në duar…

Dikur një mësues më tha: “Brezat sa do të vijnë dhe më shumë do të përkeqësohen”. Sot e vërtetoj plotësisht këtë gjë. Nuk e them këtë vetëm për ato pak raste zhgënjyese që mund të kem parë apo dëgjuar, por për shkak se e shoh përditë realitetin. Dua t’ju përmend vetëm një gjë që më ndodhi disa ditë më parë. Isha duke biseduar pak kohë me fëmijët e lagjes dhe po i provokoja nga pak se sa dinin në lëndë të ndryshme. Arrita në përfundimin se dy prej tyre, edhe pse në klasë të tetë, nuk dinin as alfabetin dhe as tabelën e shumëzimit. Ndërkohë, në duar kishin nga një celular të mirë.

Kjo është tabloja e adoleshentëve të sotëm. Ndërkohë që dikur diskutohej se cili mësonte më tepër dhe nxënësit kishin vullnet për të dalë në tabelën e nderit, sot fëmijët kanë dëshirë vetëm të bindin prindin për t’u blerë smartfonët më të fundit. Kjo nuk është normale.

Unë shoh prindër që nuk dinë të kryejnë sicc duhet rolin e prindit. Prind nuk të bën fakti që lind një fmëijë, por mënyra se si e rrit atë. Kufizoji gjërat e fëmijës tënd. Një nga mënyrat më të mira për të nxjerrë në dritë fëmijë të edukuar dhe të kulturuar, është t’i mësosh ata me disa kufizime. Mos u blini gjëra të reja, nëse nuk i meritojnë. Mos ia lini celularët në duar gjithë kohës, por kontrollojani kohën e qëndrimit në internet. Mos u jepni mjaftueshëm lekë në shkollë, nëse nuk ju bëjnë krenarë me rezultatet e tyre.

Një herë më rastisi të diskutoj me një nënë që i ka krijuar ccdo kusht djalit të vetë, ndërkohë që ai as që mëson fare. Asnjëherë nuk e ka bërë krenare atë me diccka dhe teksa e pyeta, nëse ai i meritonte lekët që ajo i jepte përditë, apo makinën që i kishte blerë, ajo ma ktheu “Kur kam, pse mos t’ia plotësoj kushtet tim biri?”. Që nga ajo kohë, unë nuk fola më dhe nuk preferoj të flas për gjëra të tilla. Di të them vetëm se, pavarësisht se mund të kesh shumë, prapë duhet të mendosh pak edhe për shoqërinë e së ardhmes. Nëse ne sot rrisim fëmijë të llastuar, apo fëmijë që kërkojnë luks, pa dhënë diccka prej vetes, ccdo gjë është e kotë. Ata fëmijë do të rriten kështu, duke parazituar, me idenë se prindërit do u krijojnë gjithccka dhe kjo është një humbje për shoqërinë në tërësi.

Nxitini fëmijët tuaj të studiojnë, të dalin mirë dhe vërini kushte që vetëm nëse marrin nota maksimale deri në fund të vitit, do t’u blini gjërat që ata kërkojnë. Detyrojini ata t’ju bëjnë krenarë dhe ndihmojini të dalin mirë me mësime. CCdo gjë vjen në kohën e duhur. Nëse celulari apo tableti nuk blihen sot, do të blihen një ditë tjetër, ama një provim i dështuar nuk përsëritet më. Jeta nuk është një lojë Nintendo, ndaj, prindër, nxitini fëmijët të mësojnë. Aromën e librave dhe shijen e dijes nuk mund ta zëvendësojë kurrë teknologjia…

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...