E diel, 5 Prill, 2020

Arrestohet drejtuesi I mjetit që shkaktoi aksidentin në rrugën Korçë-Maliq

Arrestohet nga policia drejtuesi I një mjeti që aksidentoi me pasojë vdekjen një çift bashkëshortësh të martën pasdite në rrugën Korçë-Maliq. Specialistët e Sektorit...

POSTIMET E FUNDIT

Me dorën e sëmurë dhe me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti, i riu nga Pogradeci kërkon ndihmë

Tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri la pas 50 viktima dhe një numër të madh personash që vijojnë të jetojnë në banesa...

Si të bëni pazar gjatë pandemisë COVID-19

Masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, kanë shkaktuar shumë ndryshime në rutinën tonë ditore. Por më...

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

Koronavirusi, ndërron jetë mësuesi grek I shkollës ‘Omiros’.

Koronavirusi shkakton një viktimë në distancë për Korçën. Ka ndërruar jetë mësuesi grek që punonte në shkollën private ‘Omiros’ I prekur nga...

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin e katërt të një pallati, gjatë një ankandi të zhvilluar nga Zyra Përmbarimore.

“E bleva në muajin dhjetor. Pasi mbylla të gjitha procedurat aplikova për certifikatë. Vjen me postë për 2 javë më thanë”, tregon Iliri.

Certifikata e pronësisë që Hipoteka e Korçës i ka dhënë, figuron për një tjetër apartament, atë të komshiut të Ilirit në katin e parë të pallatit.

Pyetja që shtrohet është, po banori i katit të parë, certifikatën e pronësisë të kujt zotëron?

Ndërsa, për apartamentin që Iliri ka blerë, figuron që certifikatën e pronësisë ta ketë një familje që jeton disa metra larg pallatit. Po në apartamentin që kjo familje jeton, kush mund ta ketë certifikatën e pronësisë?

Kjo merimangë ngatërrese, ka ndodhur në lagjen numër katër në Korçë, ku për vite me radhë institucionet i kanë zvarritur çështjet e pronave. Një rrëmujë e tillë në një tjetër qytet do kishte sjellë edhe pasoja të rënda, por qytetarët e Korçës jane mirëkuptuar me njëri-tjetrin edhe pse jetojnë në shtëpinë e tyre, por që tapinë e ka dikush tjetër.

Iliri, prej disa muajsh, po përpiqet që t’i jap një zgjidhje kësaj çështje, por hipoteka e Korçës, e vetëdijshme për këtë ngatërresë të adresës së apartamentit, kërkon që procedurat të nisen edhe njëherë nga e para. Kostot e këtij shërbimi, që Iliri i ka paguar njëherë, hipoteka thotë që duhet t’i paguajë përsëri.

Së bashku me Ilirin, Top Channel eshte interesuar pranë Hipotekës së Korçës. Zyra e informacionit tha që Iliri mundet ta takojë drejtoreshën çdo ditë të enjte, ndërsa media duhet te bente një kërkesë me shkrim për të folur me drejtoreshën.

Latest Posts

Me dorën e sëmurë dhe me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti, i riu nga Pogradeci kërkon ndihmë

Tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri la pas 50 viktima dhe një numër të madh personash që vijojnë të jetojnë në banesa...

Si të bëni pazar gjatë pandemisë COVID-19

Masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, kanë shkaktuar shumë ndryshime në rutinën tonë ditore. Por më...

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

Koronavirusi, ndërron jetë mësuesi grek I shkollës ‘Omiros’.

Koronavirusi shkakton një viktimë në distancë për Korçën. Ka ndërruar jetë mësuesi grek që punonte në shkollën private ‘Omiros’ I prekur nga...

MOS HUMBISNI

Vdekja e Enea Ftojt, në komisariat, prindërit: Ja provat e reja që policia e dhunoi

Disa muaj pas vdekjes së 27-vjeçarit Enea Ftoj në komisariatin e Policisë së Korçës, babai i tij ka dorëzuar prova të reja në Prokurori, ...

Bashkia Korçë: Situata e borës u përballua me sukses

Bashkia Korçë: Situata e borës u përballua me sukses! https://www.youtube.com/watch?v=FcqLeuPWeJE&feature=share

Korce zonat rurale, probleme me energjinë elektrike

Korce zonat rurale, probleme me energjinë elektrike! https://www.youtube.com/watch?v=VZCPTF4b0Zo&feature=share

Kapshticë, rikthehet qarkullimi normal i mjeteve

Kapshticë per rrethe 24-ore mjetet e tonazhit te rende si dhe autobuzat nuk jane lejuar te kalojne per gjate kesaj pike kufitare per shkak...

Ortek në fshatin Dardhë, bllokohet rruga

Një ortek ka rënë pasditen e sotme në fshatin turistik të Dardhës në Korçë. Reshjet e borës që kanë nisur para dy ditëve në Dardhë...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.