E diel, 29 Nëntor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Reklamim masiv i kompanive të basteve sportive në shtetin me njëmijë halle

Futbolli është sporti më popullor në të gjithë botën. Këtë muaj po shikojmë dhe shijojmë të gjithë së bashku kompeticionin futbollistik Botërorin Rusi 2018. Kupa e Botës është e vetmja përvojë kulturore botërore e shikuar në më shumë vende sesa ka anëtarë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Edhe kjo Kupë Bote, që po zhvillohet këtë vit, përveç të pranishmëve në shkallët e stadiumeve, po ndiqet nga një numër i madh njerëzish edhe përpara ekraneve të televizioneve në Shqipëri dhe në çdo cep të globit.

Për këtë muaj koha më e rëndësishme televive është ajo kur zhvillohen ndeshjet e Botërorit Rusi 2018 dhe emisionet sportive për këtë Kupë Bote, të cilat në Shqipëri i kemi të shumta. Nga mengjesi deri në mbrëmje, në qoftë se do të marrësh telekomandën e televizionit në dorë, do të gjesh një emision i cili flet për Botërorin Rusi 2018, ku në panelin e të ftuarve shikon politikanë, modele, punonjëse bashkie, artistë, fotografë, inxhiniera etj. persona të të gjitha llojeve të profesioneve të cilët flasin për futbollin. Të gjitha këto emisione kanë nga një ose dy sponsor kompani bastesh sportivë. Pas shtypit të shkruar dhe mediave online, reklamimin e basteve sportive tani po e shohim masivisht edhe në median televizive.

Por emisionet sportive nuk janë të vetmet të cilat reklamojnë kompanitë e basteve sportive. Edhe vetë stacionet televizive kanë sponsor kompani bastesh sportive, edhe në qoftë se do të shohësh një emision humori si “Sekretet e Portokallisë” do të shohësh një reklamë për një kompani bastesh sportive, edhe një emision si “Fiks Fare” që “qan” hallet e popullit reklamon një kompani bastesh sportive. Me pak fjalë, në kohën më të rëndësishme televizive kemi reklamim të basteve sportive.

Ligjërisht një gjë e tillë nuk është e ndaluar, por moralisht po. Fenomeni i vënies së basteve sportive në Shqipëri është shumë i përhapur dhe ne duhet të mundohemi sa më shumë për ta parandaluar dhe jo ta reklamojmë. Ekonomia e shqiptarit nuk është e tillë sa për të vënë gjithë ditën baste sportive, pasi një pjesë e mirë e tyre janë të papunë. Shqiptari ka njëmijë halle dhe nuk mund të luajë baste sportive për qejf./E.B.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...