E hënë, 18 Janar, 2021

Hyjnë në atdhe emigrantët e bllokuar në Kapshticë, karantinohen në hotel

Emigrantët shqiptarë të cilët kanë qenë të bllokuar në tokën neutrale në Kapshticë kanë mbërritur në hotelin në qytetin e Korçës mbrëmjen...

POSTIMET E FUNDIT

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...

Si mund të ktheheni nga Shqipëria në Greqi (vetem nqf se kini dokumenta greke)

Mjaft bashkatdhetarë, të cilët kanë leje qëndrimi në Greqi, aktualisht janë bllokuar në Shqipëri pyesin se si mund të kthehen në Greqi.
Edhe pse TV Tribuna ka sqaruar disa herë publikisht se si bëhet kjo, pyetjet vazhdojnë, ndoshta edhe për shkak të ankthit të kuptueshëm që i ka kapluar njerëzit.
TV Tribuna komunikoi të dielën në mesditë me pikat greke të kalimit të kufirit në Kakavijë dhe Kapshticë.
Ata na thanë se kalimi i kufirit nga Shqipëria në Greqi vazhdon normalisht, sipas kushteve që ka vendosur shteti grek në zbatim të masave për parandalimin e shtrirjes së Koronavirusit.
Pra, që një qytetar shqiptar të lejohet për të hyrë në Greqi, duhet të ketë:
Leje qëndrimi ose vërtetim (veveosi blu),
Pasaportë të vlefshme
Vërtetim të adresës së banimit në Greqi. Ky vërtetim merret duke klikuar në adresën elektronike https://www.aade.gr/bebaiosi-katoikias-eidikis-hrisis dhe duke ndjekur udhëzimet përkatëse.
Vërtetimin e printoni ose e ruani në celular dhe ia tregoni policit grek.

Në rast se nuk e zbrisni dot vërtetimin, mund të tregoni një llogari korrenti (DEH), apo telefoni që është në emrin tuaj dhe ka adresën e banimit.
Kusht i domosdoshëm është që qytetari i cili hyn në Greqi deklaron se pas kalimit të kufirit do të qëndrojë 14 ditë karantinë në banesë.

Procedurat në tokën shqiptare
Që të kaloni në Greqi, ju duhet, natyrisht, të arrini në kufi.
Për të realizuar këtë, duhet të merrni autorizimin e lëvizjes nëpër territorin shqiptar. Ky autorizim merret në adresën elektronike http://autorizime.asp.gov.al./apply. Të njëjtin autorizim duhet të ketë edhe ndrejtuesi i mjetit që do t’ju çojë në kufi.
Gjithashtu, mund të merrni informacione dhe sqarime në numrat e telefonit 129 ose 112, ose në dy numrat e dedikuar  069 41 22223 dhe 069 41 22224.

TV TRIBUNA GREQI.

Latest Posts

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...

MOS HUMBISNI

Aksident ne aksin Korce-Pogradec ne afersi te fshatit Sovjan

Aksident ne aksin Korce-Pogradec ne afersi te fshatit Sovjan.Mesohet se nje mjet ka dale nga rruga duke perfunduar ne kanal e per...

Tërmeti goditi Shqipërinë, Italia dhe Greqia nisin skuadrat speciale

Italia dhe Greqia kanë nisur me avion skuadra speciale për të ndihmuar Shqipërinë në përballimin e pasojave të tërmetit.

Dhjetëra degë të mbyllura, Universitetet nisin vitin e ri akademik të përgjysmuar

Në nisje të këtij viti të ri akademik 2019-2020, raportohet për një rënie të ndjeshme të numrit të studentëve të regjistruar.

Makina kthehet përmbys në Korçë

Një përplasje e fuqishme dhe e frikshme ka ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Korçës. Dy makina janë...

Aksident në aksin Korçë-Maliq, humb jetën 21-vjeçarja

Një 21-vjeçare ka humbur jetën pasi është përplasur nga një makinë në Vloçisht të Korçës, në aksin Korçë – Maliq. Sipas Policisë,...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...