E enjte, 4 Mars, 2021

Tregëtarët e tregut Industrial në Korcë të përjashtuar nga paga e luftës

KLIKONI TEK LINKU I MEPOSHTEM PER TE NDJEKUR LAJMIN NGA YOUTUBE https://www.youtube.com/watch?v=CP7z0PDxELs&feature=share&fbclid=IwAR0zss0zgRYlK4N5iN1wJbGHcyJioQFkh5kOtfKonvT3mBAv1jX6P7DBLb0

POSTIMET E FUNDIT

NUSRET VJEN NË SHQIPËRI,QËNDRON NË KORÇË…

Mësohet se kuzhinieri i njohur, Nusret Gokçe, aktualisht po shijon qëndrimin në vendin tonë. Siç bëhet e ditur nga burime të sigurta...

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Si të Mbjellësh Domate nga Fara, Thjeshtë dhe Lehtë në Shtëpi

Domatet janë të njohura për vlerat e shumta që kanë për organizmin.

Ato kanë përmbajtjen më të lartë të antioksidantëve. Domatet janë një burim i jashtëzakonshëm i Vitaminës C dhe Vitaminës K.

Ajo është bujare në përmbajtjen e potasit, magnezit, fibrave, vitaminës A, B6, folatit, Vitaminës E, fosforit, kromit, proteinave, zinkut dhe hekurit.

Domatet të bëjnë mirë për zemrën, ulin kolesterolin dhe trigliceridet.

Studime të shumta kanë treguar që domatja është e shkëlqyer në mbrojtjen e zemrës, jo vetëm prej vlerave antioksidante por edhe për faktin që rregullon yndyrnat në qarkullimin e gjakut.

AgroWeb.org ju sjell në këtë artikull mënyrën se si t’i mbillni domatet në shtëpitë tuaja, vetëm në disa hapa.

Periudha më e mirë e mbjelljes së domateve është pranvera por mund t’i mbillni edhe në vjeshtë.

Si fillim zgjidhni se cilat domate dëshironi që të mbillni

Nuk ka rëndësi nga lloji i domates që përzgjidhni pasi proçedura është e njëjtë.

Pasi t’i keni prerë 2-3 domate në mes, dhe me ndihmën e një luge hiqni farat dhe vendosini në një enë plastike.

Këtë enë vendoseni në një vend të ngrohtë, por AgroWeb ju këshillon që të mos e vendosni në kontakt të drejtë me diellin.

Fermentimi

Në sipërfaqen e farave të domates do të fillojë të krijohet një lloj myku, dhe kjo do të shkaktojë që ena të lëshojë një aromë jo fort të këndshme.

Prandaj mund të vendosni enën diku që nuk ju bezdis, mjafton që vendi të jetë i ngrohtë.

Enën është e mira që ta përzieni çdo ditë, deri sa myku të ketë formuar një shtresë të bardhë në sipërfaqen e tyre.

Zakonisht që ky proces të ndodhë duhen 2-3 ditë.

Pasi të kenë kaluar 2-3 ditë, me një lugë plastike hiqni mykun e formuar.

Farat e domates do të kenë rënë në fund të enës.

Shpëlajeni mirë më ujë të bollshëm, dhe me një sitë kulloni farat.

Pasi të keni kryer këtë hap, mjafton t’i vendosni farat në një tavë dhe ta lini atë në diell për disa ditë.

Mbjellja në vazo

Si fillim, domatet mbillen në vazo, dhe mbahen aty 6-8 javë. Më pas ato do të jenë gati për t’i kaluar në oborr apo në vazo më të mëdha.

Në vazo të vogla hidhni pleh organik derisa të keni mbushur 2/3 e vazos, vendosni 2-3 fara dhe më pas shtoni dhe pjesën tjetër të plehut.

Mjafton që t’i shtypni lehtë me dorë dheun dhe t’i ujisni pak.

Vazot si fillim ruajini në një vend të ngrohtë 21-27 gradë Celsius, kjo do t’i mundësojë farave që të mbijnë.

Pasi të kenë lëshuar filiza, vendosini në një vend me diell.

Ujitja duhet të jetë e vazhdueshme, por AgroWeb ju këshillon që duhet t’i spërkasni me ujë çdo ditë për të paktën 7 apo 10 ditët e para.

Kur të shikoni filizat duhet ta reduktoni ujitjen në një herë çdo dy apo tre ditë.

Shumica e bimëve vyshken vetëm nga ujitja e gabuar.

Pasi kërcelli i domates të jetë rritur në gjatësinë 15.2 cm, mund t’i tranferoni në oborrin tuaj apo në një vazo pak më të madhe.

Mjafton që të hapni një gropë 60 cm të thellë, dhe të vendosni aty fidanin e domates e më pas ta mbuloni me pleh.

Mos harroni që t’i vendosni domates një shkop druri për ta mbështetur kështu domatja do të rritet në drejtimin që ju doni. /AgroWeb

Latest Posts

NUSRET VJEN NË SHQIPËRI,QËNDRON NË KORÇË…

Mësohet se kuzhinieri i njohur, Nusret Gokçe, aktualisht po shijon qëndrimin në vendin tonë. Siç bëhet e ditur nga burime të sigurta...

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

MOS HUMBISNI

MERR FUND MAKTHI I EMIGRANTËVE NË KUFI, 27 SHQIPTARËT DËRGOHEN NË HOTELIN KARANTINË

Pas 4 netëve jashtë në shi dhe dëborë, pasditen e sotme është zgjidhur problemi i shqiptarëve që nuk janë rezident në Greqi,...

Me dorën e sëmurë dhe me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti, i riu nga Pogradeci kërkon ndihmë

Tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri la pas 50 viktima dhe një numër të madh personash që vijojnë të jetojnë në banesa...

Si të bëni pazar gjatë pandemisë COVID-19

Masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, kanë shkaktuar shumë ndryshime në rutinën tonë ditore. Por më...

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

Koronavirusi, ndërron jetë mësuesi grek I shkollës ‘Omiros’.

Koronavirusi shkakton një viktimë në distancë për Korçën. Ka ndërruar jetë mësuesi grek që punonte në shkollën private ‘Omiros’ I prekur nga...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

NUSRET VJEN NË SHQIPËRI,QËNDRON NË KORÇË…

Mësohet se kuzhinieri i njohur, Nusret Gokçe, aktualisht po shijon qëndrimin në vendin tonë. Siç bëhet e ditur nga burime të sigurta...

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...