E martë, 26 Janar, 2021

Hyjnë në atdhe emigrantët e bllokuar në Kapshticë, karantinohen në hotel

Emigrantët shqiptarë të cilët kanë qenë të bllokuar në tokën neutrale në Kapshticë kanë mbërritur në hotelin në qytetin e Korçës mbrëmjen...

POSTIMET E FUNDIT

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të cilën morën pjesë vetëm 3 kompani. Fondi limit që u ofrua për këtë kontratë ishte 69.423.988.

Në garë për mirëmbajtjen e rrugëve të Devollit ishin  Boshnjaku.B SHPK me NIPT K72627402H, e cila ofroi një vlerë prej 57 630 000 dhe B.O.E SALILLARI SHPK me NIPT J62903125G & SIRETA 2F SHPK NIPT K51501008J, të cilat ofruan një vlerë prej 59 999 999.

Por të dyja këto kompani të cilat kanë një eksperiencë të madhe në mirëmbajtjen e rrugëve dhe me vlerë 100 milionë lekë më pak u skualifikuan, duke dalë fituese firma me më pak eksperiencë dhe me vlerë më të lartë, B.O.E. NIEM SHPK K36609610Q & ARTYKA II SHPK NIPT K26625603U, me vlerë 68.800.000.

Kjo e fundit, ofroi vlerën afër kufirit maksimal, pra pranë fondit limit dhe për arsye qesharake u skualifikuan dy firma me eksperiencë të cilat ofruan edhe 100 milionë lekë më pak, që do të kursenin taksat e shqiptarëve.

Por për të fshehur gjurmët e këtij skandali, përgjegjësit janë kujdesur që publikimi në buletinin e Agjencisë së Prokurimeve Publike të bëhet në datën 31 dhjetor 2020, pra ditën e fundit të vitit.

Ndërkohë që CNA.al kontaktoi me kryebashkiakun e Devollit Eduart Duro, ku e pyetëm se kush është arsyeja që është shpallur fitues tenderi subjekti me çmimin me të lartë, gati 100 milionë lekë, ndërkohë që dy firmat e skualifikuara ofruan edhe më pak por janë edhe firma me eksperiencë.LEXO EDHE:  “Mos të ankohemi vetëm për lot”/ Pas skandalit të mashtrimit, Mozzik ka një mesazh të veçantë

Ai refuzoi të jepte një përgjigje për këtë. Duke e thelluar më tej këtë skandal, Duro largoi përgjegjësinë nga vetja e tij, duke thënë se nuk është në dijeni të këtij tenderi dhe se sipas tij është kompetencë e Komisionit të Vlerësimit.

Skandali thellohet më tej, ku ai shprehet se është në fazë vlerësimi dhe nuk është publikuar akoma në APP.

“Nuk e kam idenë, nuk e kam parë. Duhet të pyesni Komisionin e Vlerësimit të Ofertave. Kryetari i Bashkisë është i fundit që merr pjesë. Nuk jam në dijeni të kësaj sepse është në fazën e vlerësimit të ofertave”, tha Duro për CNA.al.

Latest Posts

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...

MOS HUMBISNI

Aksident ne aksin Korce-Pogradec ne afersi te fshatit Sovjan

Aksident ne aksin Korce-Pogradec ne afersi te fshatit Sovjan.Mesohet se nje mjet ka dale nga rruga duke perfunduar ne kanal e per...

Tërmeti goditi Shqipërinë, Italia dhe Greqia nisin skuadrat speciale

Italia dhe Greqia kanë nisur me avion skuadra speciale për të ndihmuar Shqipërinë në përballimin e pasojave të tërmetit.

Dhjetëra degë të mbyllura, Universitetet nisin vitin e ri akademik të përgjysmuar

Në nisje të këtij viti të ri akademik 2019-2020, raportohet për një rënie të ndjeshme të numrit të studentëve të regjistruar.

Makina kthehet përmbys në Korçë

Një përplasje e fuqishme dhe e frikshme ka ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Korçës. Dy makina janë...

Aksident në aksin Korçë-Maliq, humb jetën 21-vjeçarja

Një 21-vjeçare ka humbur jetën pasi është përplasur nga një makinë në Vloçisht të Korçës, në aksin Korçë – Maliq. Sipas Policisë,...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Grabitet shtëpia e një kambisti në Korçë/ Pronari përleshet me tre autorët

Rreth orës 06:10, të mëngjesitë të sotëm, në lagjen nr. 1, në rrugën e...

Moti në Korçë ndërpreje energjie në disa zona dhe rrëshqitje dherash në Moglicë

Korça ka pasur një situatë më të stabilizuar se qarqet e tjera sa i...

Skandali në Bashkinë Devoll/ Fiton firma me 100 milionë lekë më shumë ofertë

Skandaleve me tenderat nuk i ka shpëtuar as Bashkia Devoll. Kjo bashki ka hapur një garë për mirëmbajtjen e rrugëve, në të...

Asfiksohet nga rënia e zjarrit prej rezistencës elektrike 75 vjeçari në Korçë.

Zjarr në një hyrje pallati në qytetin e Korçës.Sipas informacioneve paraprake mësohet se zjarri ka rënë në lagjen nr.5 të qytetit të...