E mërkurë, 25 Nëntor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

5 mënyra natyrale për të eliminuar erën e keqe të gojës

Era e keqe e gojës jo vetëm që na ve në siklet, por mund të jetë dhe shenje e ndonjë problemi serioz, edhe pse në shumë raste nuk është. Shumë njerëz mendojnë që problemi mund të eliminohet me larës goje. Por në fakt jo. Larësit e gojës përmbajnë në të shumtët e rasteve përmbajnë alkol kështu që konsumatori duhet të ketë kujdes, pasi aty ka rreth 27% alkol.

Shkaqet e erës së keqe

Me shumë mundësi erën e keqe e shkakton dicka që keni ngrënë ose ndonjë bakterie e gjetur në gojë.
Një koncept i gabuar për erën e keqe është që thuhet se buron nga zorrët apo stomaku. Kjo është një mit. Era e keqe vjen nga pjesa e pasme e gjuhës ose nga fyti. Aty prodhohen natyralisht bakteret që shkaktojnë frymën e keqe të gojës.

Kur zgjoheni me frymën e mëngjesit kjo ndodh sepse bakteret thahen gjatë natës dhe kjo vjen si një përgjigje e aktivitetit të rritur.

Mënyra natyrale si të hiqni qafe frymën e keqe

Majdanozi

Majdanozi nuk është thjesht një erëz për zbukurim pasi mund të përdoret në mënyrë efektive për të trajtuar frymën e keqe. Majdanozi është i pasur në klorofil që përdoret për të neutralizuar frymën e keqe dhe të sillet si aromatizues. Mutagjeni është një mutacion ose ndryshim biologjik apo kimik brenda një substance. Nëse përtypni pak majdanoz, ju mund të trajtoni në mënyrë natyrale frymën e keqe. Zieni pak majdanoz dhe karafil. Lërëni të ftohet. Përdoreni si larës goje cdo ditë.

 Limoni 

Kjo teknikë është efektive kur vjen puna për të trajtuar frymën e keqe që vjen nga qepët apo hudhrat. Hidhni një fetë limo nose shtrydhni një limon të freskët në një gotë ujë. Më pas thjesht pijeni ose bëjeni gargarë. Nëse nuk jeni të aftë t’i bini thjesht vendosni një pikë limon në gjuhë. Limoni do të stimulojë prodhimin e saliva-së që do të ndihmojë të luftoni frymën e keqe. Të keni një gojë të thatë është e lidhur me frymën e keqe gjithashtu.

 Uji

Një gojë e thatë gërmon tokën për bakteret që prodhojnë përbërje sulfuri të cilat janë disa nga shkaqet për frymën e keqe. Të pini të paktën 8 gota në ditë janë një nga mënyrat më të mira për të mbajtur aktivitetin e baktereve në minimum dhe të reduktoni frymën e keqe. Shpesh njerëzit që kanë si punë të përditshme të folurit e shpeshtë si mësuesit, agjentët e shitjeve, avokatët kanë një frymë të keqe si pasojë e gojës së tharë. Pini ujë që ta rregulloni këtë problem.

 Vaj menteje

Të merrni kapsula me vaj menteje është tepër e rekomanduar për të ndaluar frymën e keqe. Sipas një studimi në 2008 u dol në përfundim se pacientët nën kujdes intensiv me frymë të keqe u përmirësuan dukshëm duke përdorur një vaj esencial si larës goje që përmbante vaj menteje.

Shmangni sheqernat

Sheqernat promovojnë një aksion të rritjes së shumë baktereve. Eliminimi apo reduktimi i marrjes suaj të sheqernave do të ndihmojë në eliminimin e frymës së keqe. Kjo ju ndihmon të humbni peshë dhe të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm gjithashtu. Nëse vuani nga fryma e keqe, shmangni gabimet e zakonshme duke u munduar “të maskoni” erën me larës goje dhe merrni si opsion ndonjë nga kurat natyrale të mësipërme. Përsëri, një kurë është më mirë se thjesht të maskoni problemin.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...