E martë, 2 Mars, 2021

Tregëtarët e tregut Industrial në Korcë të përjashtuar nga paga e luftës

KLIKONI TEK LINKU I MEPOSHTEM PER TE NDJEKUR LAJMIN NGA YOUTUBE https://www.youtube.com/watch?v=CP7z0PDxELs&feature=share&fbclid=IwAR0zss0zgRYlK4N5iN1wJbGHcyJioQFkh5kOtfKonvT3mBAv1jX6P7DBLb0

POSTIMET E FUNDIT

NUSRET VJEN NË SHQIPËRI,QËNDRON NË KORÇË…

Mësohet se kuzhinieri i njohur, Nusret Gokçe, aktualisht po shijon qëndrimin në vendin tonë. Siç bëhet e ditur nga burime të sigurta...

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Çfarë të ha kur kam aciditet të lartë në stomak?

Rritja e prodhimit te aciditetit ne stomak mund te shkaktoje simptoma te ndryshme si refluks, ndjesi djegieje, fryrje, gromesima, dispepsi, perzierje dhe shije thartire ne goje. Arsyet e hierprodhimit te aciditetit ne stomak jane te ndryshme, nga menyra e te ushqyerit, konsumi i alkolit e deri te trashegimia. Nese situata zgjat per nje kohe te gjate e patrajtuar, pasojat mund te jene dramatike pasi qelizat e stomakut fillojne te humbin aftesine mbrojtese ndaj aciditetit. Modifikimi i ushqimit eshte nje nder hapat kryesore ne kontrollin e aciditetit te stomakut. Le te shohim ushqimet qe mund te neutralizojne lengjet e stomakut duke e kthyer “ambjentin” ne me bazik.

Bulmeti

Qumeshti eshte nje nder ushqimet qe mund te qetesoje ndjeshem hiperaciditetin e stomakut, por duhet te jete pa yndyre pasi kjo e fundit mund te shkaktoje te kunderten. Nenproduktet e qumeshtit (me yndyre te reduktuar), si kosi dhe djathi, perbejne burim te mire proteinash dhe kalciumi. Per kete arsye keshillohet te konsumojme rreth 3 racione cdo dite bulmet. 1 racion bulmet = 45gr djathe, 200ml kos dhe 240ml qumesht.

Frutat

Frutat te cilat kane aciditet vete, si portokallet, kivi, qitrot, limonat, ananasi, luleshtrydhet, duhet te evitohen. Mollet jane nder frutat qe ndihmojne ndjeshem ne kontrollin e aciditetit, gjithashtu rrushi, dardhet, bananet, pjepri, boronicat dhe pjeshket, jane fruta te tolerueshme mjaft mire. Gjithsesi, konsumi i frutave nuk duhet te kaloje sasine e nevojshme ditore qe eshte deri ne 4-5 racione ne dite. 1 racion frut = perafersisht 120gr fruta.

Perimet

Pergjithesisht, perimet jane zgjedhje e mire per nje stomak qe prodhon aciditet me shumice, pervec domateve dhe qepeve te cilat, eshte mire te evitohen ne rastin ne fjale. Zhardhoket si patatet, karrotat, rrepat dhe vecanerisht finoku jane mjaft miqesore me stomakun. Lengu qe perftohet nga shtrydhja e lakres se bardhe, te fresket, eshte nje nder produktet me te persosura per rigjenerimin e qelizave te stomakut dhe mbrojtjen e tyre nga aciditeti. Brokoli, mashurkat, lakrat, lulelakra, kungujt, selinoja dhe verdurat, perbejne nje pjese te rendesishme te ushqimit te shendetshem e te ekuilibruar dhe keshillohet te konsumohen ne nje sasi prej 200-300gr/dite.
Lengu ideal per stomakun 

 • 400gr laker e bardhe
 • 1 molle e embel
 • 1 kokerr finok
 • 2 feta te holla xhinxher te fresket

Pergatitja

 1. Shtrydhini perimet te gjitha bashke dhe konsumojeni lengun 2 here ne dite; ne mengjes dhe para gjumit.
  Dritherat 

Pergjithesisht, buka, makaronat, orizi dhe drithrat jane te pranueshme ne kete diete. Vecanerisht, tershera eshte mjaft e keshillueshme, si dhe drithrat integrale dhe nenproduktet e tyre. Kujdes; mos i ngarkoni gatimet e tyre me salca te yndyrshme apo djathe te pasur ne yndyre. Keto produkte duhet te perbejne burimin kryesor te energjise qe nevojitemi ne dite, prandaj perpiquni ti vendosni ne pothuaj te gjitha vaktet tuaja.

Mishi, peshku 

Ushqimet ne kete kategori jane te lejueshme, mjafton te mos jene te pasura ne yndyre, mos te teprohet ne sasi dhe te mos gatuhen te skuqura. Preferoni peshkun e kalter, mishin e bardhe te shpendve – pa lekuren, vezet e freskta, fasulet dhe djathin pa yndyre, si burim kryesor te proteinave. Mishi i kuq keshillohet 1-2 here ne jave, i gatuar ne presjon me perime dhe erza, si rozmarina dhe sherebela.

Pijet 

Uji eshte pija me e pershtatshme per organizmin dhe stomakun sensitiv. Disa cajra si kamomili, finoku dhe xhinxheri rekomandohen per te ulur aciditetin. Pijet qe duhet te evitohen jane te gjitha ato qe permbajne kafeine, alkol, kakao dhe mente.

Produkte te vecanta 

Uthulla e molles, edhe pse teper acide vete, rezulton ne permiresim te ph-se se stomakut. Provoni ta vendosni si perberes te salcave tuaja per sallatat bashke me vaj ulliri dhe pak mjalte.
Probiotiket jane mikroorganizma qe luajne rol teper ushqyes per aparatin tone tretes dhe si rrjedhoje jane nje arme e forte kunder dispepsise qe mund te pasoje aciditetin e larte.

Mengjesi ideal per te ulur aciditetin e stomakut 

 • 1 kupe qumesht pa yndyre ose qumesht bajamesh
 • ½ kupe tershere
 • 10 bajame
 • ½ molle

Përgatitja

 1. Vini ne zjarr te ulet qumeshtin me tersheren deri sa ajo te zbutet. (Mos lejoni te ziej qumeshti).
 2. Thermoni bajamet dhe i hidhni te qumeshti.
 3. Copetoni mollen dhe e shtoni persiper.
 4. E konsumoni te ngrohte.

Artikulli marrë nga faqja zyrtare BlerinaDiet.al

Latest Posts

NUSRET VJEN NË SHQIPËRI,QËNDRON NË KORÇË…

Mësohet se kuzhinieri i njohur, Nusret Gokçe, aktualisht po shijon qëndrimin në vendin tonë. Siç bëhet e ditur nga burime të sigurta...

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

MOS HUMBISNI

MERR FUND MAKTHI I EMIGRANTËVE NË KUFI, 27 SHQIPTARËT DËRGOHEN NË HOTELIN KARANTINË

Pas 4 netëve jashtë në shi dhe dëborë, pasditen e sotme është zgjidhur problemi i shqiptarëve që nuk janë rezident në Greqi,...

Me dorën e sëmurë dhe me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti, i riu nga Pogradeci kërkon ndihmë

Tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri la pas 50 viktima dhe një numër të madh personash që vijojnë të jetojnë në banesa...

Si të bëni pazar gjatë pandemisë COVID-19

Masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, kanë shkaktuar shumë ndryshime në rutinën tonë ditore. Por më...

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

Koronavirusi, ndërron jetë mësuesi grek I shkollës ‘Omiros’.

Koronavirusi shkakton një viktimë në distancë për Korçën. Ka ndërruar jetë mësuesi grek që punonte në shkollën private ‘Omiros’ I prekur nga...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

NUSRET VJEN NË SHQIPËRI,QËNDRON NË KORÇË…

Mësohet se kuzhinieri i njohur, Nusret Gokçe, aktualisht po shijon qëndrimin në vendin tonë. Siç bëhet e ditur nga burime të sigurta...

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...