E mërkurë, 25 Nëntor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Mercedes G Class 2018

Viti 1979 ka qenë një vit i rëndësishëm plot me evenimente historike teknologjike, si p.sh. shpikjen (e harruar tashmë) të walkman-it të parë nga Sony apo lindja e kampionit të motoçiklizmit Valentino Rossi. Në vitin 1979 Mercedes-i prezanton për herë të parë modelin G Class, një fuoristradë e mirëfilltë 4×4, që lindi si përgjigjia gjermane e fuoristradave japoneze dhe angleze. Që atëherë, G-Class ka qenë një ikonë e makinës fuoristradë nga prodhuesi i Shtutgardit.

Në 2018, në sallonin e autos në Detroit, Mercedesi propozon modelin e ri totalisht të rinovuar. Rinovimi në fakt është thuajse i padukshëm nëse nuk vërejmë disa detaje të vogla si p.sh. fenerët Led, të cilët nga forma mbeten të rrumbullakët si në çdo model tjetër parardhës. Të pandryshuara mbeten edhe disa detaje pjesë e identitetit, siç janë psh. menteshat dyerve të cilat janë të jashtme dhe të dukshme dhe nqs nuk do të ishte një G-Class, do të na dukeshin si të realizuara nga llamarinisti i lagjes.

Ndërkohë, Mercedes garanton se ky model është tërësisht i ri “nën lëkurë” dhe në çdo aspekt tjetër duke filluar nga përmasat: G Class e re është 12cm më e gjerë se modeli paraardhës dhe 5 cm më e gjatë. Përfiton në këtë rast e gjithë hapësira e brendshme në dispozicion të pasagjerëve. Pavarësisht se përmasat rriten, pesha në tëkundërt zvogëlohet me 170kg më pak se modeli paraardhës. Përdorimi i aluminit në ndërtimin e telajos në vend të çelikut duket se bën punën e tij.

Ndërtimi i saj mbetet sërish tepër tradicional në një “stil” që nuk ndiqet më nga asnjë prodhues: telajo është e ndarë nga çdo element i karrocerisë. Amortizatorët e parë janë të llojit “katërkëndësh” ndërsa timoni është i asistuar në mënyrë elektrike.

Në aksin e pasëm gjejmë një urë solide por që nuk përjashton elementë risie si “mbështetjen në krahë shtesë” të cilët përmirësojnë amortizimin e çdo parregullsie në rrugë apo jashtë rruge.

Me gjithë teknologjitë që përmirësojnë performancën e G Class në rrugë të asfaltuar, përdorimi jashtë asfaltit mbetet vendi ku G class duket të jetë në abitatin e saj natyral. Pikërisht për këtë përdorim duket se Mercedesi ofron këtu programin G-drive, i menduar për ekspeditat jashtë rrugëve “monotone” të qytetit.

Për sa i përket motorit, për momentin mund të “zgjidhet” vetëm versioni G500 i cili bazohet në motorin 4.000 kubikë me benzinë, me 422kf dhe 620 Nm vlerë e momentit rrotullues. Kambio është automatike me nëntë marsha dhe ofron opsionin e marshave “të shkurtër”, i nevojshëm për terrene të vështira.

Konsumi i deklaruar nga Mercedes është 11litra/100km dhe nuk duket keq duke llogaritur përmasat e makinës dhe fuqinë e motorit.

Së shpejti Mercedes do të ofrojë edhe njësi të tjera motorike që përfshijnë modelet hibride dhe ato me naftë.

 

Njësitë me naftë do të bazohen në motorin 3.000 kubikë me gjashtë cilindra në linjë (jo më në formë V). Do të parashikohet edhe një version sportiv AMG i bazuar në motorin 4.0 me 600kf. Në rastin e modeleve hibride ato mund të jenë jo me karikim (plug-in) por “mild hybrid” të bazuara në sistemin tashmë të njohur 48volt.

G Class propozohet në Gjermani me një çmim fillestar prej 107.000eur (në Gjermani) të cilat ndryshojnë më tej nga sistemi i taksimit të çdo shteti. Çmimet në Shqipëri do të zyrtarizohen së shpejti nga Mercedes Albania./ https://www.korcanews.al

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...