E hënë, 28 Shtator, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Njihuni me Fiat 500X

Fiat 500 (Cinquecento) është një ndër emrat më legjendarë të automobilizmit italian, ku ndër veçoritë e tjera, ka si pikë të fortë faktin se ka ditur t’i rezistojë çdo mode. Kështu, në një periudhë që duket se çdo gjë me rrota duhet të “suv-izohet” Fiat-i ripropozon modelin më të suksesshëm të të gjitha kohërave në një version Crossover, të pagëzuar 500X dhe rezultati është vërtet interesant.

Fiat 500X godet së pari nga ana estetike ku shpalos një nga pikat e saj të forta: personalitet dhe karakter që bazohet në linjat familjare të “motrës” së vogël por që forcohen nga përmasat më të bollshme. Është e gjatë 425cm, e gjerë 180cm dhe e lartë 160cm. Hapi midis dy akseve është 257cm dhe garanton një hapësirë të mjaftueshme në bord për pasagjerët dhe shoferin. Kapaciteti prej 320litrash nuk e bën kampion hapësire por mbetet në linjë me shumë konkurrente.

Nga brenda, përveç hapësirës, ofron linja dhe design klasik me butonat të mëdhenj dhe evidentë, ku rezulati i përgjithshëm është një mix i realizuar mirë midis klasikes dhe teknologjisë në bord.
Nga ana teknike 500X bazohet në shasinë e Jeep Renegade, pjesë e grupit FCA edhe kjo, dhe ka cilësi të pëlqyeshme në asfalt dhe jashtë tij. Jemi larg terreneve të vështira natyrisht, por brenda pritshmërive të segmentit.
Motori 1.4 benzine i ekzemplarit në provë, i bazuar në teknologjinë MultiAir, zhvillon 140 kuaj fuqi në 5.000xhiro/minutë, aspak keq për cilindratën dhe duhet të jetë edhe ekonomik në konsum. Fiat deklaron 6litra/100km si konsum mesatar.

Motori në guidë na dha përshtypje pozitive, me tërheqjen e mjaftueshme dhe jo i zhurmshëm në bord, ku një punë të mirë bënte edhe kambio automatike e robotizuar me gjashtë marsha.

Na pëlqeu më shumë guida në programin “Sport” i cili garanton një përgjigje më të mirë të timonit. Varianti “auto” bën vetë zgjedhjen më të mirë në varësi të rrugës dhe mënyrës së guidës, por të jep përshtypjen e një makine më të butë seç duhet. Programi tjetër, “all weather” këshillohet për terrene jashtë asfaltit, nën reshje të shumta shiu ose dëbore, etj.
Frenat na goditën pozitivisht për një përgjigje të shpejtë dhe efikase ndërsa timoni ofron më të mirën e tij në programin sport.

Në autostradë, zhurmat e ajrit nuk janë asnjëherë të bezdisshme edhe në shpejtësi të larta, ndërsa në respekt të kodit rrugor, çdo gjë është “nën kontroll”.
Në konkluzion mund të themi se 500X është një Crossover origjinale që plotëson shijet e çdokujt që do të posedojë një objekt bashkëkohor dhe i çdo kohe njëkohësisht. Nëse nuk keni nevoja extra për hapësirë dhe bagazhe, ky Crossover mund të jetë një zgjedhje e mirë./http://AutoBox.al 

 

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...