E enjte, 25 Shkurt, 2021

Si do te paguhet gjate ketyre muajve energjia elektrike?!

Abonentët familjarë dhe bizneset do të faturohen aforfe për energjinë elektrike përgjatë periudhës së Pandemisë. Për shkak të situatës...

POSTIMET E FUNDIT

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat.

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat, asnje polic ne rruge per monitorim. Ndiqni Koronikën e meposhtëme:

Rrushi i thatë, ushqim për të gjitha moshat.

Rrushi i thatë është një ushqim i shëndetshëm për njerëzit e të gjitha moshave. Si një burim i vitaminave, mineraleve dhe elektroliteve, rrushi i thatë ofron shumë përfitime shëndetësore.

Rrushi i thatë ka kalium, magnez, kalcium dhe vitamin K. Përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë aftësinë për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit të dhëmbëve, ndihmojnë me tretjen, luftojnë diabetin dhe kancerin.

Përfitimet shëndetësore të rrushit të thatë

1. Përmirësimi i Shëndetit Oral

Rrushi i thatë, ka aftësinë për të “frenuar” bakteret që shkaktojnë dëmtimin e dhëmbëve. Duke shmangur rrjedhimisht edhe prishjen e dhëmbëve.

2. Ndihmon me tretjen

Si një ushqim me fibra të lartë, rrushi i thatë redukton problemet me tretjen dhe diarrenë. Frutat e thata njihen se kanë një sasi më të lartë fibrash sesa frutat e freskëta. Shtimi i rrushit në dietën tuaj mund të ndihmojë në nxitjen e një sistemi të shëndetshëm të tretjes.

3. Presioni i ulët i gjakut dhe zvogëlimi i rrezikut të goditjes

Studimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë aftësinë për të ulur natyralisht presionin e gjakut. Studiuesit zbuluan se individët që vuajnë nga rritja e tensionit të gjakut mund të përfitojnë nga ngrënia e rrushit të thatë tre herë në ditë.

4. “Menaxhojnë” diabetin

Përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë aftësinë për të ndihmuar në menaxhimin natyral të diabetit. Sipas një studimi të vitit 2015, pjesëmarrësit me diabet të tipit 2 që konsumonin rrush të thatë kishin një ulje prej 23% në nivelet e glukozës pas një vakti, krahasuar me pjesëmarrësit që konsumonin ushqime të përpunuara alternative.

Studimi zbuloi se përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë gjithashtu një reduktim të ndjeshëm të presionit të gjakut.

5. Parandalojnë kancerin

Hulumtimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore të rrushit të thatë përfshijnë aftësinë për të ndihmuar në parandalimin e kancerit. Rrushi i thatë përmban antioksidantë të fuqishëm që punojnë për të parandaluar dëmtimin e radikaleve të lira në trup. Dëmtimi i qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira është shpesh një faktor themelor që çon në rritjen e qelizave të kancerit./shije.al

Latest Posts

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat.

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat, asnje polic ne rruge per monitorim. Ndiqni Koronikën e meposhtëme:

MOS HUMBISNI

Me dorën e sëmurë dhe me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti, i riu nga Pogradeci kërkon ndihmë

Tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri la pas 50 viktima dhe një numër të madh personash që vijojnë të jetojnë në banesa...

Si të bëni pazar gjatë pandemisë COVID-19

Masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, kanë shkaktuar shumë ndryshime në rutinën tonë ditore. Por më...

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

Koronavirusi, ndërron jetë mësuesi grek I shkollës ‘Omiros’.

Koronavirusi shkakton një viktimë në distancë për Korçën. Ka ndërruar jetë mësuesi grek që punonte në shkollën private ‘Omiros’ I prekur nga...

Lajm i mirë nga Korça/ Çifti i të moshuarve shërohet nga koronavirusi

Një çift të moshuarish në Korçë kanë dalë nga spitali sepse kanë marrë veten pasi u infektuan me COVID-19.

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat.

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat, asnje polic ne rruge per monitorim. Ndiqni Koronikën e meposhtëme: