E premte, 4 Dhjetor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Rrushi i thatë, ushqim për të gjitha moshat.

Rrushi i thatë është një ushqim i shëndetshëm për njerëzit e të gjitha moshave. Si një burim i vitaminave, mineraleve dhe elektroliteve, rrushi i thatë ofron shumë përfitime shëndetësore.

Rrushi i thatë ka kalium, magnez, kalcium dhe vitamin K. Përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë aftësinë për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit të dhëmbëve, ndihmojnë me tretjen, luftojnë diabetin dhe kancerin.

Përfitimet shëndetësore të rrushit të thatë

1. Përmirësimi i Shëndetit Oral

Rrushi i thatë, ka aftësinë për të “frenuar” bakteret që shkaktojnë dëmtimin e dhëmbëve. Duke shmangur rrjedhimisht edhe prishjen e dhëmbëve.

2. Ndihmon me tretjen

Si një ushqim me fibra të lartë, rrushi i thatë redukton problemet me tretjen dhe diarrenë. Frutat e thata njihen se kanë një sasi më të lartë fibrash sesa frutat e freskëta. Shtimi i rrushit në dietën tuaj mund të ndihmojë në nxitjen e një sistemi të shëndetshëm të tretjes.

3. Presioni i ulët i gjakut dhe zvogëlimi i rrezikut të goditjes

Studimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë aftësinë për të ulur natyralisht presionin e gjakut. Studiuesit zbuluan se individët që vuajnë nga rritja e tensionit të gjakut mund të përfitojnë nga ngrënia e rrushit të thatë tre herë në ditë.

4. “Menaxhojnë” diabetin

Përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë aftësinë për të ndihmuar në menaxhimin natyral të diabetit. Sipas një studimi të vitit 2015, pjesëmarrësit me diabet të tipit 2 që konsumonin rrush të thatë kishin një ulje prej 23% në nivelet e glukozës pas një vakti, krahasuar me pjesëmarrësit që konsumonin ushqime të përpunuara alternative.

Studimi zbuloi se përfitimet shëndetësore të rrushit përfshijnë gjithashtu një reduktim të ndjeshëm të presionit të gjakut.

5. Parandalojnë kancerin

Hulumtimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore të rrushit të thatë përfshijnë aftësinë për të ndihmuar në parandalimin e kancerit. Rrushi i thatë përmban antioksidantë të fuqishëm që punojnë për të parandaluar dëmtimin e radikaleve të lira në trup. Dëmtimi i qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira është shpesh një faktor themelor që çon në rritjen e qelizave të kancerit./shije.al

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...