E enjte, 25 Shkurt, 2021

Si do te paguhet gjate ketyre muajve energjia elektrike?!

Abonentët familjarë dhe bizneset do të faturohen aforfe për energjinë elektrike përgjatë periudhës së Pandemisë. Për shkak të situatës...

POSTIMET E FUNDIT

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat.

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat, asnje polic ne rruge per monitorim. Ndiqni Koronikën e meposhtëme:

Sa shpesh duhet të konsumojmë djathë? Fakte interesante dhe këshilla

Sipas të dhënave të vitit 2016 shqiptarët renditen në vendet me konsum më të lartë të djathit në botë, me rreth 11.5 kilogramë për frymë në vit. Ky produkt i pasur me lëndë ushqyese dhe kaq i shijshëm është shumë i preferuar dhe gjendet gjithmonë në tryezë në të gjitha llojet e variacionet tij. Megjithëse është i shëndetshëm dhe i shijshëm, ai këshillohet që të konsumohet në racione të vogla.

Vlerat ushqyese të djathit

Djathi përmban disa lëndë ushqyese shumë të rëndësishme si kalcium dhe proteina, bashkë me vitaminën B12 dhe zinkun. Megjithatë, nëse nuk tregohet kujdes gjatë konsumit dhe llojeve të djathrave, mund të merrni më shumë kalori seç duhet. Ai përmban gjithashtu nivele të larta të yndyrës së ngopur, e cila është e njohur për të rritur kolesterolin LDL, i njohur si kolesteroli “i keq”. Megjithatë, përsa i përket përmbajtjes së yndyrës, disa djathëra janë më të lehtë se të tjerët, dhe niveli i yndyrës lidhet drejtpërdrejtë me nivelin e kalorive.

Cilat lloje djathërash duhen konsumuar?

Nga llojet dhe produktet e djathit, për nga niveli i yndyrës, renditet e para gjiza, më pas vjen ricotta, djathi feta dhe mozzarella. Djathi parmigiano, zviceran dhe cheddar janë ndër djathërat me nivele më të larta të yndyrës. Për këtë arsye, dietologët këshillojnë që të përdorni djathëra të butë si mozzarella kundrejt djathit cheddar, nëse doni të konsumoni sa më pak kalori.

Megjithëse konsumi i djathit mund të jetë më pak i shëndetshëm për shkak të nivelit të yndyrnës dhe kalorive, ai mund të jetë i dobishëm për dhëmbët. Përveç përfitimit të kalciumit dhe mineraleve të tjera, konsumimi i djathit të fortë gjeneron pështymë, që ndihmon që goja të jetë më pak acide dhe dhëmbët më pak të prirur ndaj dëmtimit dhe kavitetit.

Përdorimi i djathit gjatë gatimit

Për përfshirjen e djathit në gatim, dietologët sugjerojnë që djathi të përdoret për të shtuar shijen në ushqime dhe jo si një pjatë më vete, si zakonisht përdoret në tryezat shqiptare. Përveç përdorimit tradicional të djathit, mund të provoni që të skuqni djathë feta ose djathë dhie për ti dhënë shije një sallate, ose mund të shtoni djathë parmigiano në supën tuaj të preferuar, i cili do ti japë një shije fantastike pjatës.

Latest Posts

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat.

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat, asnje polic ne rruge per monitorim. Ndiqni Koronikën e meposhtëme:

MOS HUMBISNI

Me dorën e sëmurë dhe me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti, i riu nga Pogradeci kërkon ndihmë

Tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri la pas 50 viktima dhe një numër të madh personash që vijojnë të jetojnë në banesa...

Si të bëni pazar gjatë pandemisë COVID-19

Masat e ndërmarra për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, kanë shkaktuar shumë ndryshime në rutinën tonë ditore. Por më...

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

Koronavirusi, ndërron jetë mësuesi grek I shkollës ‘Omiros’.

Koronavirusi shkakton një viktimë në distancë për Korçën. Ka ndërruar jetë mësuesi grek që punonte në shkollën private ‘Omiros’ I prekur nga...

Lajm i mirë nga Korça/ Çifti i të moshuarve shërohet nga koronavirusi

Një çift të moshuarish në Korçë kanë dalë nga spitali sepse kanë marrë veten pasi u infektuan me COVID-19.

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

“Do të thyej brinjët, legen, !”, skandal në Konsullatën Shqiptare në Selanik, punonjësi qëllon qytetarët (VIDEO)

Një shqiptare që jeton në Greqi ka denoncuar veprimet e një punonjësi të Konsullatës Shqiptare në Selanik, pasi ky i fundit ka...

Makina merr flak në mes të Korcës

Përfshihet nga flakët një makinë në qytetin e Korcës. Ngjarja ka ndodhur në bulevard “Republika” dhe mjeti ka qenë...

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce

Shumica e banoreve me COVID, fshati Prodan pa sherbim shendetesor. Të semuret shkojne deri ne Korce. Ndiqni Koronikën e...

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat.

Kolonja “vater” e nxehte, qytetaret nuk respektojne masat, asnje polic ne rruge per monitorim. Ndiqni Koronikën e meposhtëme: