E premte, 4 Dhjetor, 2020

Kapshticë bllokohen 54 shtetas me gra e fëmijë.

Pandemia e COVID-19 I gjen me valixhe në dorë një pjesë emigrantësh shqiptarë që provojnë në këtë situatë karantine se nuk janë...

POSTIMET E FUNDIT

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

Sa shpesh duhet të konsumojmë djathë? Fakte interesante dhe këshilla

Sipas të dhënave të vitit 2016 shqiptarët renditen në vendet me konsum më të lartë të djathit në botë, me rreth 11.5 kilogramë për frymë në vit. Ky produkt i pasur me lëndë ushqyese dhe kaq i shijshëm është shumë i preferuar dhe gjendet gjithmonë në tryezë në të gjitha llojet e variacionet tij. Megjithëse është i shëndetshëm dhe i shijshëm, ai këshillohet që të konsumohet në racione të vogla.

Vlerat ushqyese të djathit

Djathi përmban disa lëndë ushqyese shumë të rëndësishme si kalcium dhe proteina, bashkë me vitaminën B12 dhe zinkun. Megjithatë, nëse nuk tregohet kujdes gjatë konsumit dhe llojeve të djathrave, mund të merrni më shumë kalori seç duhet. Ai përmban gjithashtu nivele të larta të yndyrës së ngopur, e cila është e njohur për të rritur kolesterolin LDL, i njohur si kolesteroli “i keq”. Megjithatë, përsa i përket përmbajtjes së yndyrës, disa djathëra janë më të lehtë se të tjerët, dhe niveli i yndyrës lidhet drejtpërdrejtë me nivelin e kalorive.

Cilat lloje djathërash duhen konsumuar?

Nga llojet dhe produktet e djathit, për nga niveli i yndyrës, renditet e para gjiza, më pas vjen ricotta, djathi feta dhe mozzarella. Djathi parmigiano, zviceran dhe cheddar janë ndër djathërat me nivele më të larta të yndyrës. Për këtë arsye, dietologët këshillojnë që të përdorni djathëra të butë si mozzarella kundrejt djathit cheddar, nëse doni të konsumoni sa më pak kalori.

Megjithëse konsumi i djathit mund të jetë më pak i shëndetshëm për shkak të nivelit të yndyrnës dhe kalorive, ai mund të jetë i dobishëm për dhëmbët. Përveç përfitimit të kalciumit dhe mineraleve të tjera, konsumimi i djathit të fortë gjeneron pështymë, që ndihmon që goja të jetë më pak acide dhe dhëmbët më pak të prirur ndaj dëmtimit dhe kavitetit.

Përdorimi i djathit gjatë gatimit

Për përfshirjen e djathit në gatim, dietologët sugjerojnë që djathi të përdoret për të shtuar shijen në ushqime dhe jo si një pjatë më vete, si zakonisht përdoret në tryezat shqiptare. Përveç përdorimit tradicional të djathit, mund të provoni që të skuqni djathë feta ose djathë dhie për ti dhënë shije një sallate, ose mund të shtoni djathë parmigiano në supën tuaj të preferuar, i cili do ti japë një shije fantastike pjatës.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...

MOS HUMBISNI

Punonjësit e AKU në Korçë ndihmojnë banorët e prekur nga tërmeti

Familjeve të prekura nga tërmeti në fshatrat e Korçës ju ka ardhur në ndihmë edhe stafi i Drejtorisë Rajonale të AKU Korçë.

Qytetari ble apartamentin në Korçë, hipoteka i jep certifikatën e pronësisë të komshiut

Ilir Polena, një qytetar i Korçës zotëron çelësat e një apartamenti, por jo pronësinë e tij. Ai e bleu hyrjen në katin...

PUBLIKOHET DIPLOMA E LINDITA NIKOLLËS, MINISTRJA E ARSIMIT ME MESATARE 5.9

Publikohet dokumenti i diplomës së ministres së Arsimit Lindita Nikolla, e cila rezulton me mesataren e specialitetit 5.9., ndërsa meatarja e përgjithsme është 6.8. Dokumentin...

Pogradec arrestohet 25 vjeçari qe aksidentoi per vdekje këmbësorin

Një I ri nga rethi I Pogradecit që aksidentoi të mërkurën një të moshuar me pasojë vdekjen është arrestuar nga policia lokale. Specialistët e...

Korçë, zbulohet korrupsion në Hipotekë. Arrestohet ish drejtori dhe 4 punonjës.

Furtunë e vonuar në Hipotekën e Korçës, ku hetimet për korrupsion kanë çuar ish drejtuesin e saj dhe katër ish punonjës në pranga. Specialistët...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

Latest Posts

Tre të plagosur pas një sherri për pronën në fshatin Pendavinj

Tre të plagosur pas një sherri për pronën mesditën e sotme në fshatin Pendavinj të bashkisë së Maliqit. 20 vjeçari Ilia Jani...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Vjen njoftimi i rëndësishëm për ju

Koronavirusi zyrtarisht prek edhe Lotarinë Amerikane. Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë...

Tre ushtarët e KFOR-it me koronavirus janë nga Korça

Mjeku Tritan Kalo ka treguar në një lidhje Skype në AbcNews se tre ushtarakët e KFOR-it të infektuar me Covid-19 në Kosovë...

Bulgarec makina perplas 12-vjecarin

Një fëmijë rreth 12-vjeç është dërguar në gjendje të rëndë në spital, pasi ndërsa po udhëtonte me biçikletë është përplasur nga një...