Policia e Korçës, bilanc një javor për goditjen dhe parandalimin e paligjshmërisë.

0
1496

Policia e Korçës bën të ditur se vijon puna për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë. Në kuadër të punës së kësaj policie, është edhe një bilanc një javor me arrestime e masa të ndryshme.

Në të gjithë qarkun kanë funksionuar pika kontrolli statike e të lëvizshme, ku gjatë kontrolleve janë shoqëruar për verifikim në Komisariatet e Policisë 28 shtetas.

Nga ana e patrullave të rendit, si edhe atyre të Policisë Rrugore në total në të gjithë qarkun janë vendosur 841 masa administrative.
• Janë ndaluar 2 shtetas të shpallur në kërkim për veprat penale “Vjedhja” dhe “Drejtim mjeti në mënyrë të paligjëshme.

• Janë arrestuar në flagrancë 26 shtetas nga të cilët:
15 shtetas për veprat penale “Drejtim mjeti në mënyrë të parregullt” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”.
4 për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.
2 për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”.
2 për veprën “ Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.
1 për “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuestisë dhe sportive”.
1 për “Dhunë në familjë”.
1 për “Moskallëzim krimi”.
• Janë proceduar penalisht në gjendje të lirë 25 shtetas nga të cilët:

1 për “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.
4 për veprat penale “Drejtim mjeti në mënyrë të parregullt” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”.
3 për “Pushtimi i tokës”.
1 për “Lidhje e paligjshme e energjisë elektrike”.
1 për “Moskallëzim krimi”.
1 për “Falsifikimi i dokumenteve”.
2 për “Dëmtime me dashje”.
1 për “Organizim të lotarive të palejuara”.
3 për “Prerje të paligjshme e pyjeve”.
1 për “Plagosje e lehtë”.
2 për “Kanosje”.
2 për “Ndërtim të paligjshëm”.
1 për “Fshehje të të ardhurave”.
1 për “Goditje për shkak të detyrës”.
1 “Prishja e qetësisë publike”.
4 Ngjarje aksidentale.
Janë plotësuar gjithashtu edhe 6 kërkesë-padi për lëshimin e urdhërit të menjëhershëm të mbrojtjes.
Gjatë javës që lamë pas, janë zhvilluar takime sensibilizuese me banorët, për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, takime të cilat do të vijojnë të zhvillohen në të gjitha njësitë administrative të qarkut Korçë në javët në vazhdim.

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin!
Ju lutem shkruani emrin tuaj